Formed qualify groups:

Judge: Judge 1

  • HRV Domagoj Pereglin
  • HRV Andrej Krstinic
  • DEU Ralf Hillenbrand
  • DEU Steffen Hillenbrand
  • RUS Iakov Avdeev

Judge: Judge 2

  • CZE Korbar Bohumil
  • RUS Artem Popov
  • HRV Marijan Kajfeš
  • DEU Robin Bosch
  • RUS Sergey Tatarchuck

Judge: Judge 3

  • HUN Svab Sandor
  • EST Ain Järvesaar
  • RUS Aleksandr Kositsyn
  • TKM Vepa Sahedov

Judge: Judge 4

  • DEU Melanie Ebend
  • DEU Ina Schmidt
  • HRV Mihaela Oborovečki
  • HRV Valentina Pereglin

Judge: Judge 5

  • RUS Olga Klimova
  • RUS Olga Moiseeva
  • HRV Sanja Komar
  • RUS Lolita Kochetova

Judge: Judge 6

  • HUN Emese Biharine-Gabriel
  • CZE Hana Nedelnikova
  • RUS Anna Zhuravleva

Judge: Judge 7

  • FRA Clement Agaut
  • HRV Oliver Mofardin
  • RUS Semen Shcherbakov
  • HRV Martin Oborovečki

Judge: Judge 8

  • CZE Martin Hajny
  • RUS Fedor Simashev
  • RUS Violetta Samotaeva
  • HRV Josip Novosel

Judge: Judge 9

  • CZE Karolina Hynkova
  • RUS Valeriia Levchenko
  • BLR Maksim Ban
  • BLR Palina Arlouskaya

Judge: Judge 10

  • RUS Anastasia Sergeevna Klimova
  • RUS Ilia Sergeev
  • HRV Ivan Borak
  • RUS Semen Shaburin
  • HRV Karla Bartolović

Judge: Judge 11

  • CZE Barbora Pospisilova
  • HRV Petar Blagec
  • CZE Denis Vyskocil
  • RUS Mikhail Mirzoev
  • CZE Jana Kolenakova

Judge: Judge 12

  • FRA Jean-Paul Coussot
  • DEU Walter Hillenbrand
  • RUS Andrey Tertychnyy
  • RUS Leonid Iliin

Judge: Judge 13

  • HRV Zeljko Tijan
  • DEU Karl-Ernst Weibman
  • RUS Vladimir Kuts
  • DEU Berhard Kreps

Judge: Judge 14

  • EST Inno Kiilaspea
  • HUN Istvan Matrai
  • EST Arvi Eek
  • HUN Gyula Palotai
  • RUS Victor Medvedev

Judge: Judge 15

  • EST Merike Kahk
  • RUS Elizaveta Palehova
  • RUS Elena Korolenko
  • HUN Judit Torokne Zsoter

Judge: Judge 16

  • POL Konrad Przesmycki
  • BGR Ivan Ivanov
  • RUS Olga Yachnevskaya
  • HUN Agota Lenart
  • HUN Maria Kocsis

Judge: Judge 18

  • KGZ Ashimzhan Abdullaev
  • BRA Jean Silva Lopes
  • CUB Jeiser Leyva Alvarez
  • TJK Malikzoda Shodmon
  • BFA Outtara Soungalo
  • TJK Amirjon Aynidinov